moje oko - portal o oczach
moje oko - wszystko o oku moje oko - wszystko o oku

Pielęgnacja i higiena

Łatowść dbania o soczewki kontaktowe.

Wiele osób myśli, że dbanie o soczewki kontaktowe jest udreką. Nic podobnego. To prawda, że większość soczewek (z wyjątkiem jednorazowych) wymaga pielęgnacji w okresie gdy nie są używane. Zwykle należy je włożyć na noc do pojemnika z płynem czyszczącym. W dzisiejszych czasach jednakże dbanie o soczewki jest prostsze i szybsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości korzystania z jednego rodzaju płynu. Niektóre systemy pielęgnacji soczewek wymagają pocierania soczewek, aby byly czyste,  następnie płukania oraz dezynfekcji, inne oferują system wszystko w jednym lub bez pocierania - roztwór dezynfekuje i czyści równocześnie. Dla jeszcze większej wygody można wybrać soczewki  kontaktowe jedorazowego użytku, które nie wymagają specjalnego traktowania. Twój okulista pokaże Ci, że dbanie o soczewki kontaktowe jest proste a jednocześnie  ważne, aby zapewnić zdrowie i komfort Twoim oczom.  Zaopatrzy Cię również w specjalny zestaw przeznaczony dla osób rozpoczynających korzystanie z soczewek kontaktowych.

Poprzez odpowiednią pielegnacje soczewek zminimalizujesz ryzyko infekcji. To bardzo proste. Zawsze umyj ręce zanim dotkniesz soczewek. Uzywaj tylko swiezego plynu ktory doradzil ci twoj okulista. Nigdy nie uzywaj wody zamiast plynu do soczewek. Zawsze przestrzegaj wszystkich krokow odnosnie czyszczenia, splukiwania, dezynfekcji ktore pokazal ci twoj specjalista.

Najważniejsze zasady, których przestrzeganie zapewni zdrowie Twoim oczom

  • Dokladnie umyj rece przed kontaktem z soczewkami. Do wytarcia rak najlepszy bedzie jednorazowy, papierowy recznik.
  • Za każdym razem, gdy zakładasz bądź zdejmujesz soczewki kontaktowe przestrzegaj wszystkich zasad dotyczących ich czyszczenia, splukiwania oraz dezynfekcji, które przekazał ci twój specjalista.
  • Do pielęgnacji soczewek kontaktowych używaj tylko swieżego plynu, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Nigdy nie używaj wody zamiast płynu do pielęgnacji soczewek.
  • Nie dotykaj końcówki butelki ręką czy okiem. Zawsze zamykaj butelkę po każdym użyciu.
  • Nigdy nie korzystaj z soczewek kontaktowych ani nie używaj płynu do ich pielęgnacji po upływie daty ważnosci (większość płynów nie powinna być używana dłużej niż 6 miesięcy od dnia ich otwarcia)
  • Zawsze przestrzegaj terminu wymiany soczewek kontaktowych na nową parę.
  • W przypadku zaczewienienia, podrażnienia bądź swędzenia oczu zdejmij soczewki i skontaktuj się ze swoim specjalistą.
  • Regularnie odwiedzaj okulistę, aby kontrolować stan swoich oczu.
  • Zawsze przed kontaktem z soczewkami dokładnie umyj ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym i wysusz je jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Spowoduje to znaczne zmniejszenie ryzyka podrażnień czy infekcji.
  • Zawsze używaj tylko świeżego płynu przeznaczonego do pielęgnacji soczewek, aby być pewnym, że ich czyszczenie, spłukiwanie oraz dezynfekcja będą efektywne. Każdy płyn posiada datę przydatności do użycia - w większości przypadków jest to 6 miesięcy od otwarcia, nigdy nie stosuj płynu po upływie tej daty. Sprawdź jaki termin ma twój płyn do pielęgnacji soczewek i stosuj się do tego. Zawsze napełniaj pojemniki na soczewki świeżym płynem, aby zmniejszyc ryzyko rozwoju infekcji.

Wielofunkcyje płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są różnorodne, wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych, które swoim działaniem obejmują wszystkie trzy etapy procesu pielegnacji, a więc czyszczenie, spłukiwanie oraz dezynfekcję soczewek. Wyczyść soczewki  (czasami twój okulista może zalecić ci czyszczenie przez pocieranie), spłucz ( drobinki, które mogą podrażniać Twoje oczy zostaną spłukane), a następnie zdezynfekuj ( dzięki temu zabijesz wszystkie bakterie, które mogą być niebezpieczne dla Twoich oczu).

 

Z pocieraniem czy bez?

Każdy z nas jest inny. Dla niektórych pocieranie soczewek kontaktowych w trakcie pielęgnacji może okazać się pomocne w uzyskaniu większego komfortu przy ich noszeniu. Proces pocierania soczewek kontaktowych przy pielęgnacji polega na tym, iż na każdą z soczewek należy nanieść około trzech kropli wielofunkcyjnego płynu, następnie za  pomocą palca wskazującego pocierać soczewkę do przodu i do tyłu przez 10 sekund lub przez czas, jaki zalecił  specjalista. Następnie konieczne jest dokładnie spłukanie soczewki płynem, po czym umieszczenie jej w komorze pojemnika napełnionego płynem do odpowiedniego poziomu. Na koniec należy szczelnie zakręcić pojemnik z soczewkami.

 

Zasady zakładania, zdejmowania oraz wymiany soczewek kontaktowych.

Zawsze postępuj zgodnie z zasadami dotyczącymi zakładania, zdejmowania oraz wymiany soczewek kontaktowych.  Niektóre soczewki zaprojektowane są wyłącznie do noszenia w trybie  dziennym  konieczne jest wówczas zdejmowanie ich na noc, w celu dotlenienia oczu, inne przystosowane są do noszenia ich również w ciągu nocy. Wymieniaj soczewki kontaktowe w cyklu dniowym, tygodniowym lub miesięcznym zgodnie z zalecieniami okulisty, co pozwoli Ci lepiej widziec i jednocześnie czuc sie komfortowo.

 

Czyszczenie i wymiana pojemnika do przechowywania soczewek

Bardzo ważne jest odpowiednie czyszczenie pudełka, w którym przechowywane są soczewki kontaktowe,  za pomoca wielofunkcyjnego plynu. Zawsze po zalożeniu soczewek przepłucz pojemnik płynem, pozwól mu wyschnąć a następnie zamknij do następnego użycia. Wymieniaj pojemnik regularnie, kilka razy w roku, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i twoje oczy pozostałe zdrowe.

 

Instrukcja użytkowania

Sposób postępowania z płynem do pielęgnacji soczewek może być różny, w zależności od stosowanego płynu, dlatego aby być pewnym, że postępujesz zgodnie z zaleceniami, przeczytaj ulotkę dołączoną do produktu i postępuj zgodnie z instrukcją.

 

Stosowanie kropli do oczu podnosi komfort noszenia soczewek kontaktowych

Stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych kropli, może być bardzo pomocne w poprawie komfortu związanego z noszeniem soczewek kontaktowych, szczególnie w ciągu dnia, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na suchosc oczu. Krople te mogą być szczególnie przydatne w pomieszczeniech, w których znajduje się klimatyzacja.

 

Woda przyjaznym środowiskiem dla bakterii

Aby zapewnić oczom zdrowie nie można płukać soczewek kontaktowych ani też napełniać pojemnika do ich przechowywania wodą z kranu. Do pielęgnacji soczewek używać należy tylko i wyłącznie specjalnie przeznaczonych do tego celu płynów. W trakcie korzystania z basenu specjalisci zalecają zdjęcie soczewek kontaktowych, ponieważ kontakt soczewki z wodą może skutkować przeniesieniem bakterii z soczewki na powierzchnię oka i w rezultacie wywołac infekcje.

 

Podrażnione lub zaczerwienione oczy

W przypadku podrażnienia, swędzenia bądź zaczerwienienia oczu pierwszym krokiem jest zdjęcie soczewek kontaktowych, następnie wizyta u specjalisty. Jeżeli jest to konieczne, specjalista zaleci odpowiednie leczenie.

 

Makijaż i soczewki kontaktowe

Korzystając z soczewek kontaktowych należy zachować szczególną ostrożność w trakcie robiena makijażu. Bardzo ważne jest, aby najpierw zalożyc soczewki, a następnie wykonać makijaż.  Przy usuwaniu makijażu również wskazane jest w pierwszej kolejności zdjęcie soczewek kontaktowych, a następnie zmycie makijażu, co zapobiegnie przedostaniu się jego składników na powierzchnię soczewki. Niektórzy specjalisci zalecają korzystanie ze specjalnych, hypoalergicznych kosmetyków do makijażu, co zapobiega ryzyku podrażnienia. Podczas stowowania kosmetyków do pielęgnacji włosów, np. lakieru do ich układania, również należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może się on przedostać na powierzchnię soczewki.

 

Czas  korzystania z jednej pary soczewek kontaktowych

Nie należy wydłużać czasu korzystania z jednej pary soczewek kontaktowych ponad podany przez producenta. Bardzo ważne jest, aby wynieniać je regularnie, tzn. zgodnie z zaleceniami producenta bądź według schematu ustalonego przez specjalistę. Dzięki temu, iż soczewki dostępne są również w większych opakowaniach, można je częściej i łatwiej wymienić, zapobiegając  osadzaniu się na nich szkodliwych białek czy bakterii. Wymieniaj soczewki kontaktowe regularnie, dzięki czemu unikniesz potecjalnych źródeł zakażeń.

 

Nigdy nie idź  na skróty

Korzystając z soczewek kontaktowych nigdy nie stosuj skrótow chcąc zaoszczędzić trochę pieniądzy. Zawsze używaj świeżego płynu w odpowiedniej ilości ? oszczędzenie kilku kropel daje niewielką oszczędność, a skutki mogą być bardzo poważne ? są nimi groźne infekcje,  na których leczenie wydasz znacznie więcej pieniędzy niż te, które zaoszczedzisz na płynie.